O zespole

Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej istnieje 45 lat, początkowo jako niewielki zespół śpiewaczy na Wydziale Górniczym, powiększając się w miarę napływu studentów z innych wydziałów oraz różnych szkół wyższych Wrocławia.

Zróżnicowany repertuar chóru obejmuje wiele rodzajów, gatunków i stylów, począwszy od muzyki dawnej po współczesną, utwory kompozytorów polskich i zagranicznych, wykonywanych zarówno a cappella, jak i u z udziałem orkiestr symfonicznych oraz solistów w ramach wielkich form wokalno-instrumentalnych, musicali czy operetek.

W swoim dorobku posiada nagrania telewizyjne i płytowe. Współpracuje z wieloma dyrygentami, instytucjami kulturalnymi i festiwalami, wykonując bogaty repertuar muzyki oratoryjnej, m.in. „Requiem” i „Mszę Koronacyjną” W. A. Mozarta, „Stworzenie świata” J. Haydna, „Carmina Burana” K. Orffa, „Requiem” J. Ruttera, „Stabat Mater” G. Rossiniego.

Chór jest laureatem kilkudziesięciu nagród, wyróżnień i medali na licznych festiwalach i konkursach muzycznych w Polsce oraz niemal w całej Europie. Oto najważniejsze z nich:

  • I miejsce na V Dniach Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (1986)
  • III miejsce w kategorii chórów mieszanych  na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Tallinie, Estonia (1988), nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego oraz za najlepsze wykonanie muzyki współczesnej
  • Wyróżnienie na Ogólnopolskim Turnieju Chóralnym „Legnica Cantat” (1993)
  • Brązowy Medal na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Prevezie, Grecja (2005)
  • Grand Prix, Nagroda Specjalna Studentów Akademii Muzycznej w Krakowi i Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta na I Konkursie Muzyki Sakralnej Cantate Domino w Krakowie (2006)
  • Nagroda Specjalna „Za innowację i wirtuozerię w interpretacjach utworów” na VIII Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Prijedor, Bośnia i Hercegowina (2008)
  • II miejsce za wykonanie Sardany, Złoty Dyplom za wykonanie pieśni katalońskich, Złoty Dyplom za wykonanie pieśni religijnych, nieoficjalną Nagrodę Publiczności na I Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym Pieśni Morza Śródziemnego „I Internacional Festival i Concurs Coral Cançó Mediterrània” (2011)
  • Grand Prix oraz nagroda specjalna za wykonanie pieśni „A kiedy będziesz moją żoną” do słów K. Przerwy-Tetmajera na IX Konkursie Kompozytorskim Pieśni Chóralnej Profesora Lucjana Laprusa w Kaliszu (2014)
  • Złoty Medal oraz nagroda specjalna macedońskiego kompozytora Zapro Zaprova za wykonanie utworu jego kompozycji „Bogorodice radujsja” na „Ohrid Choir Festival 2014”
  • I miejsce w kat. muzyki cerkiewnej oraz II miejsce w kat. chórów mieszanych dużych na V Wrocławskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Vratislavia Sacra” (22-24.05.2015)

W swoim dorobku zespół posiada nagrania płytowe:”A cappella”(1995), „A cappella”(2008), „Dzieciątko się narodziło” (2008) oraz najnowsze – „Pater noster” (2014). Jest laureatem wielu prestiżowych nagród za zasługi i osiągnięcia w propagowaniu kultury. Od 1974 roku nieprzerwanie jest organizatorem corocznego Festiwalu Barbórkowego Chórów Akademickich we Wrocławiu.

Dyrygentem oraz kierownikiem artystycznym chóru od 2000 roku jest Małgorzata Sapiecha-Muzioł. Wcześniej, w latach 1973-1999 chórem kierował Piotr Ferensowicz, a jego założycielem był w 1970 roku Marian Zalega.